5 Haziran 2021 Cumartesi

Polimer kil nasıl yumuşatılır How to soften polymer clay

Merhaba arkadaşlar,

Polimer kil uğraşması zevkli bir malzeme. Bu malzemeden takı biblo çiçek gibi birçok ürün yapılabilir. Çok çesitli markalar var; fimo, premo, sculpey, cernit, proto, das gibi.

Benim elimde kullanmadığım için kuruyan bir miktar polimer kil vardı. Daha önce internetten araştırıp yumuşatmaya çalıştığım killerimi maalesef çöpe atmak zorunda kalmıştım.

Polimer kil pahalı bir malzeme. Bu nedenle elimdeki malzemeyi yumuşatmak için yeni bir yöntem denemeye karar verdim. Ve sanırım başarılı oldum. Bu yöntemle kısa sürede hamurumu yumuşatmayı ve kullanıma hazır hale getirmeyi başardım. Ama şunu unutmayın yumuşattığınız hamur yeni hamur gibi olmuyor. Ama çalişılabilecek durumda oluyor. Kısa sürede kullanırsanız bence sorun olmaz.

1.Polimer kili küçük parçalara bölelim.

2.Fön makinesinin sıcak ayarıyla hafifçe ısıtalım (10 saniye kadar) sakın fazla ısıtmayın hamur pişmesin.
3.Hafifce ısınmış hamurun üzerine bir miktar el kremi ekleyelim. Hamurun miktarına göre azar azar ekleyelim. Hamuru bir poşet içinde yoğuralım. Poşet içinde yoğurmamızın nedeni; ilk başta çok dağılıyor, sonra kendini toparlıyor.
Toparlanan kadar gerekirse bir miktar daha krem ekleyip yoğuralım.
4. Toparlandığında merdaneyle açıp iyice özleşmesini sağlayalım.
5. Polimer kil hamurunuz kullanıma hazır. 

Kullanmadığınız kısmı strec filme sarıp ağzı kapalı kavanozda saklayabilirsiniz.Bunlar da daha önce yumuşattığım hamurlardan yaptıklarım. Henüz neye dönüşeceklerine karar vermedim.

Siz de elinizde kalan ve artık kullanamayacağınızı düşündüğünüz polimer killeri bu yöntemle yumuşatabilirsiniz. Deneyip yorumlarınızı benimle paylaşırsanız sevinirim. 

 Hepinize kolay gelsin... 

1 yorum:

Adsız dedi ki...

👏